Türk Devletleri Kırgızistan`a Sahip Çıkmalı

Azər Həsrət

Bakü, Yedi Devlet – Bir Millet Konseyi, 15.04.2010 – “Şu yıl Nisan ayının 6-7`deki vatandaş karşıdurması sonucunda kardeş Kırgızistan Cumhuriyeti`nde yer alan kanlı olaylar bütün Türk Dünyasını düşündürecek özelliktedir. Olayların esas sebebi iktisadi gelişmeden geri kalma, ülkenin dış etkiler karşısında zayıflamış duruma gelmesi ve bu durumdan dağıtıcı güçlerin yararlanmasıdır. Acınacaklı sonuçlara göre 80`e kadar insanın ölümü, yüzlerce vatandaşın yaralanması, çok sayıda iş yeri ve devlet kurumlarına ait binaların dağıtılması iktisadi imkanları zaten zayıf olan Kırgızistan`ı bir hayli geri atmıştır. Kısa müddet içinde ülkede böyle vatandaş ayaklanmalarının tekrarlanması hiçbir halde arzu olunan değil ve diğer Türk Devletleri şunu nazara alarak Kırğızistan`ın iktisadi gelişmesine kendi desteklerini vermelidirlər.” Şu sözleri Yedi Devlet – Bir Millet Konseyi`nin başkanı Azer Hasret demiştir. O, böyle bir durumun Türk Dünyası`nın tümüne ciddi zarar vurduğunu, ona göre de diğer Türk Devletlerinin vakit yitirmeden tartışmalara başlamasının gerektiğini de vurgulamıştır: “Biz öyle biliriz ki, iktisadi imkanlarına ve etkinliğine göre önde gelen Türk Devletlerinin başkanları en kısa zamanda bir araya toplaşarak şu durumu esaslı müzakere etmelidir. Hazırda Kırgızistan`ın ciddi ihtiyaç duyduğu iktisadi yardım ertelenmeden gösterilmeli, en kısa zamanda ülkede normal hakimiyetin faaliyete başlayabilmesi için geçici hükümetle işbirliği kurulmalıdır. Türk Devletlerinin bu ülkede baş verenleri susarak izlemesi hiç bir halde anlaşılan değil. Kırgızlarla diğer Türk halkları kadim ortak tarihe malik büyük bir millettir ve büyük Türk Coğrafyasının önemli parçası olan Kırgızistan`ın taleyin hükmüne bırakılması doğru olamaz. Ona göre de sabit devlet yapısı ve ekonomisi olan Azerbaycan ve diğer Türk Devletleri Kırgızistan`a sahip çıkmalıdır”.

Konsey başkanı devlet başkanlarının dikkatini ona çekiyor ki, eğer böyle bir zor durumda Kırgızistan`a yardım yapılmazsa bu, Türk Devletleri arasında entegrasyonun gerçekleşmesini engellemiş olur. “Biz yalnız vatandaşı olduğumuz devleti değil, bütün Türk Devlet ve Topluluklarını kendimize ait sanarak davranmalıyız. Eğer bugün Kırgızistan`da böyle arzuolunmaz vatandaş karşıdurması baş veriyorsa, bu o anlama geliyor ki, bütün Türk Dünyası sorunla yüzyüzedir. Sorunun hallinde ise Türk Devletleri mutlaka birlikte hareket etməlidir”, – diye Konsey başkanı bildirmiştir.

Daha sonra o kayd etmiştir ki, Azerbaycan ve diğer Türk Devletleri bugün Kırgızistan`a sahip çıkmazsa, kardeş ülke bize yabancı olan devletlerin eline geçer ve sonraki gelişmelerde biriləri onu bize karşı kullanabilir. “Bugün Türk Dünyasını parçalamak, karşıdurmalara sürüklemek için deriden kabuktan çıkan uluslararası merkezler vardır ki, onlar şu fırsatı hiçbir türlü elden bırakan değil. Özellikle de diğer Türk Devletlerinin suskunluğu şu meselede onların işinə yarayabilir. Ona göre de ben Cumhurbaşkanı İlham Aliyevi teşebbüste bulunmaya, en kısa zamanda Türk Devlet başkanlarının toplantısını düzenlemeye çağırıyorum”, – söyleyen Azer Hasret umut ettiğinin altını çizmiştir ki, onun şu çağırışı mutlaka işitilecektir.

Oxunma sayı: 6700
Share