Hocalı İçin Bayrağını Kap Da Gel!

Xocalı soyqırımı

Bakı, Yalquzaq.com, 15.02.2012 – Yedi Devlet – Bir Millet Konseyinin Başkanı Azer Hasret 20. yılını doldurmak üzere olan Hocalı Soykırımını anma etkinliklerinde tüm Türk devlet ve topluluklarının bayraklarının bir araya getirilmesinin gerektiğini açıklamıştır. Basına verdiyi demeçte Azer Hasret, böyle olarsa dünyanın Hocalı Soykırımının yalnız Azerbaycanın değil, tüm Türk halklarının ortak sorunu olduğunu anlayacağına inandığının altını çizmiştir.

“Ermenistan askeri güçleri Rusya askeri takımıyla birlikte 1992 yılının 26 Şubat tarihinde Azerbaycanın Karabağ bölgesine bağlı Hocalı kentini işgal ederken kadın, çoluk çocuk, yaşlı demeden her kesi kurşuna dizdi. Artı, esir alınan Azerbaycan Türkleri işkence ve hakaretlere tabi tutuldu. Hamile kadınların karınları yırtılarak bebekleri çıkartıldı ve öldürüldü. Genç kadın ve kızların ırzına geçildi. Sonuç olarak 613 vatandaşımız hunharca öldürüldü. Öldürülenlerden 63`ü çocuk, 106`sı kadın, 70`i yaşlı insandı. 8 aile tamamen mahvedildi. 25 çocuk hem anasını, hem de atasını kaybetti. 130 çocuk atasını, veya anasını kaybetti. 76`sı çocuk olmakla 487 kişi yaralanarak bu taarruzdan kurtuldu. 1275 kişi Ermenistan askerleri tarafından esir olarak götürüldü. 150 kişi ise kayıplara geçti. Ve o dönemde Türkiye başta olmakla bir çok Türk devlet ve topluluklarında Ermenistanla Rusyanın yaptığı bu katliam keskin bir sesle kınandı. Ama aradan yıllar geçtikçe diğer Türk toplulukları bile Hocalı Soykırımını unutmaya başladı. O yüzden 2012 yılı 26 Şubat tarihinde veya ondan önce düzenlenecek etkinliklere tüm Türk devlet ve topluluklarının kendi bayrakları ile katılmasının manidar olabileceğini düşünmekteyiz” – diyen Konsey Başkanı özellikle de İstanbulun Taksim meydanında 26 Şubat günü saat 14`te düzenlenecek mitinge her kesi kendi bayrağı ile gelmeye çağırmıştır.

Azer Hasret söylemiştir ki, en azından yedi bağımsız Türk devletinin bayrakları böyle bir etkinlikte bir arada olmalıdır: “Bağımsızlığı olmayan Türk topluluklarının bayrakla veya katılımla bağlı sorunu olabilir. Ama Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Özbekistan, Türkiye ve Türkmenistan gibi artık dünyanın kabullenmek zorunda kaldığı bağımsız Türk devletleri temsilcileri böyle bir sorun yaşamamaktadır ve o yüzden etkinliklere kendi devletlerinin bayraklarını taşımaları çok faydalı olur”.

Yedi Devlet – Bir Millet Konseyinin Başkanı altını çizerek söylemiştir ki, İstanbul sokaklarında “Hepimiz Ermeniyiz!” sloganıyla yürüyenlere inat Türk olan her kes Hocalı Soykırımıyla bağlı etkinliklere katılmalı ve başkalarının da katılımını temin etmelidir: “Millet uğruna bir olalım, birlik olalım!”

Hocalı İçin Bayrağını Kap Da Gel!

Oxunma sayı: 12875
Share

1 Comment to "Hocalı İçin Bayrağını Kap Da Gel!"

  1. 16 February 2012 - 7:06 - 07:06 | Permalink

    Hocalı Katliamını ne unuturuz ne unuttururuz! Sonuna kadar yanınızdayız.