“Hocalı İçin Bayrağını Kap Da Gel…”

Necdet SİVASLI

Necdet SİVASLI, necdetes@mynet.com

Yedi Devlet Bir Millet Konseyi’nin Başkanı Azer Hasret, Türk dünyasına yönelik çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Bu kardeşimizin çalışmalarını yakından izliyoruz. Özellikle Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine olan katkısı ve iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da yüksek seviyelere taşınması için büyük çaba gösteriyor. Yalquzaq adlı Türk Dünyasına yönelik sitesi ile de ayrı bir hizmet veriyor. Açık söyleyelim, bu sitede de yazmaktan da büyük keyif alıyoruz. Çünkü, söz konusu Türk Dünyası ve bu dünyaya hizmet olunca, her zaman söylediğimiz gibi akan sular duruyor.

Ermenilerin Hocalı’da yaptıkları katliamın 20. yılı dolmak üzere. Bugüne kadar Türkleri soykırımcılıkla suçlayan Ermenilerin, Hocalı’da yaptığı insanlık suçu ve Azeri kardeşlerimizin katliamı, dünyada gerektiği gibi yansıtılamadı. Bunun için birlik ve bütünlük de oluşturulamadı. İşte, bu noktada Azer Hasret, Hocalı katliamının 20. yıldönümü nedeni ile kampanya başlattı ve “Hocalı için bayrağını kap da gel” çağırısı yaptı. Bu, aynı zamanda Ermeniler ile onların destekçilerine vurulacak olan bir tokat olacaktır.

TÜRK DÜNYASI TEK YÜREK OLACAK

Bu yıl, Hocalı katliamı çeşitli yerlerde, çeşitli etkinlikle yansıtılacak. Azer Hasret, bu yılki etkinliklerde, 26 Şubat tarihinde tüm Türk Devlet ve toplulukların, bayraklarının bir araya getirilmesinin gerektiğini söylüyor. Azer Hasret “Eğer böyle olursa Dünya Hacalı soykırımının yalnız Azerbaycan’ın değil, tüm Türk halklarının ortak sorunu olduğunu anlayacaktır. Bu inanç içinde böyle bir etkinliğe öncülük ediyorum” diyor.

Yedi Devlet Bir Millet Konseyi’nin Başkanı Azer Hasret’in bu konudaki açıklamasını da sizlerle paylaşalım: “Ermenistan askeri güçleri, Rusya askeri takımıyla birlikte 1992 yılının 26 Şubat tarihinde Azerbaycan’ın Karabağ Bölgesine bağlı Hocalı Kentini işgal ederken kadın, çoluk çocuk, yaşlı demeden herkesi kurşuna dizdi. Artı, esir alınan Azerbaycan Türkleri işkence ve hakaretlere tabi tutuldu. Hamile kadınların karınları yırtılarak bebekleri çıkartıldı ve öldürüldü. Genç kadın ve kızların ırzına geçildi. Sonuç olarak 613 vatandaşımız hunharca öldürüldü. Öldürülenlerden 63’ü çocuk, 106’sı kadın, 70’i yaşlı insandı. 8 aile tamamen yok edildi. 25 çocuk hem anasını, hem atasını kaybetti. 130 çocuk anasını veya atasını kaybetti. 76’sı çocuk olmakla 487 kişi yaralanarak bu taarruzdan kurtuldu. 1273 kişi Ermenistan askerleri tarafından esir olarak götürüldü. 150 kişi ise kayıplara geçti. Ve o dönemde Türkiye başta olmak üzere, birçok Türk Devlet ve toplulukları Ermenistan ile Rusya’nın yaptığı bu katliamı keskin bir dille kınadı. Ama aradan yıllar geçtikçe diğer Türk toplulukları bile Hocalı soykırımını unutmaya başladı. O yüzden 2012 yılı 26 Şubat tarihinde veya ondan önce düzenlenecek etkinliklere tüm Türk Devlet ve topluluklarının kendi bayrakları ile katılmasının manidar olabileceğini düşünmekteyiz. İstanbul Taksim Meydanı’nda 26 Şubat’ta yapılacak olan mitinge herkesin kendi bayrağı ile gelmesinin çağrısını yapıyorum. En azından 7 bağımsız Türk Devleti’nin bayrakları böyle bir etkinlikte bir arada olmalıdır. Bağımsızlığı olmayan Türk topluluklarının bayrakla katılımla bağlı sorunları olabilir. Ama Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Özbekistan, Türkiye ve Türkmenistan gibi artık dünyanın kabullenmek zorunda kaldığı bağımsız Türk devletleri temsilcileri böyle bir sorun yaşamamaktadır. O yüzden etkinliklere kendi devletlerinin bayraklarını taşımaları hem çok faydalı olacak, hem de Türk Birliği’nin haklı davası seslendirilmiş olacaktır”.

ORTADA GÜÇ BİRLİĞİ OLUNCA

Bu noktada bizim de söyleyeceklerimiz olacaktır: Yedi Devlet Bir Millet Konseyi Başkanı Azer Hasret, devletlerin yapması gerektiğini yapmıştır. Ortada bir soykırım vardır, bunun sıcak tutulması, unutulmaması ve tüm dünyanın önüne konulması gerekir. Türk dünyasının gücü ve potansiyeli vardır. Ancak, ortada beklenen güç birliği sağlanamamıştır. Bu tür etkinliklerde ortaya konulacak tablo en azından Türk Dünyası’nın güç birliği içinde olduğu gerçeğini de ortaya koyacaktır. Konuyu bu açıdan değerlendirdiğimizde kardeşimiz Azer Hasret’in çok önemli bir konuyu gündeme taşıdığını da görmüş oluruz.

Zaten uzun yıllardır üzerinde çalışılan Türk Dünyası devlet ve topluluklarının birleşip bütünleşme çalışma ve çabaları bu tür etkinliklerdeki sesleri ve güç birliğine verdiği önemle ortaya çıkacaktır. Biz, her zaman bu inanç içinde olduk. O nedenle 26 Şubat’taki Hocalı Katliamı için düzenlenecek olan miting bu nedenle büyük önem taşıyor. Biz, bunu destekliyoruz, önemsiyoruz. Hedefine ulaşacağı görüşünde olduğumuzun da altını çizelim.

Türk Dünyası devlet ve toplulukları konusunda etkin çalışmalar yapan, büyük çaba gösteren ve düzenlenen çeşitli etkinliklerle bu davaya büyük hizmet veren Azer Hasret kardeşimizi bu girişiminden dolayı da kutluyoruz. Bu çalışmaların da birçoklarına örnek olmasını diliyoruz.

Qaynaq: Yalquzaq.com

Oxunma sayı: 5747
Share