Dernek Temsilcimizin Kazakistan Gezisi Uğurla Tamamlandı

Yedi Devlet Bir Millet Kültür ve Dayanışma Derneği Türk Cumhuriyetleri Baş Temsilcisi Azer Hasret`in Kazakistan`ın eski başkenti Almatı şehrine gezisi tamamlandı. 2009 yılı Kasım ayının 12-13`de burada düzenlenen “Türk Dünyasının Bugünkü Aktuel Meseleleri” ilmi-pratik konferansına katılmak için Almatı`daki Türk Halkları Medeniyetler Vakfı`nın davetlisi olarak Kazakistan`a gezisini gerçekleştiren temsilci konferansa katılmakla beraber bir çok kurum ve kuruluşların temsilcileri ile tek tek görüşmelerde bulunmuştur. Bu görüşmelerde dernek hakkında bilgi vermekle beraber Azer Hasret Türk Dünyası`nın birlik ve beraberliği için yapılması gereken meselelerle ilgili fikir alış verişinde bulunmuştur.

İlk önce Türk Halkları Medeniyetler Vakfı Başkanı sayın Ahmet Dağduran beyle ayrıca bir görüşme yapmıştır. Aynı zamanda Vakfın diğer temsilcileri ile de yapılan görüşmelerde yedi bağımsız Türk devletinin Avrupa Birliği tipinde birliğinin kurulması, Türk Dünyası`nın ortak sorunlarının çözümü için tüm Türk devlet ve topluluklarının seferber olunmasının gerektiği vurgulanmıştır. Fikir alış verişi sonucu gelinen neticede Türk birliği için çalışan tüm kurumlar arasında haberleşmenin daha da iyileştirilmesi kararı alınmıştır.

Dernek temsilcimizin daha bir görüşmesi konferansa katılan TÜRKSOY İdari, Mali ve Hukuki İşler Dairesi Başkanı sayın Sancar Mülazımoğlu ile gerkeçleşmiştir. Bu görüşmede de dernekle ilgili bilgi verilmiş, TÜRKSOY`la bu tür kuruluşların birlikte yapabileceği işler hakkında fikir alış verişi yapılmıştır.

Azer Hasret`in önemli görüşmelerinden daha biri Kırımtatar Milli Meclisi Dış İşler Bölümü Başkanı sayın Ali Hamzin beyle gerçekleşmiştir. Ali bey kendi tarafından Türk Dünyası`nın birliği için gereken her türlü yasal faaliyetleri desteklediklerini, Kırımtatar Milli Meclisi Başkanı, Ukrayna Radası (Meclisi) milletvekili sayın Mustafa Cemil Kırımoğlu`nun da her zaman bu yönde çalıştığını dile getirmiştir. Görüşme sonucu karara alınmıştır ki, Yedi Devlet Bir Millet Kültür ve Dayanışma Derneği ile Kırımtatar Milli Meclisi arasında bilgi alış verişi açısından sürekli irtibat sağlansın.

Önemli görüşmelerden daha biri Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı sayın Kaharman Kocamberdi bey ile gerçekleşmiştir. Yine dernekle ilgili bilgi veren Azer Hasret Uygur meselesini daima dikkatte tuttuklarını, her zaman ezilen Uygurların haklarını savunmaya hazır olduklarını dile getirmiştir. Böyle yaklaşım için teşekkür eden Kaharman bey bundan sonraki süreç için daha sık bilgi alış verişinde bulumanın gerektiğini söylemiştir. Azer Hasret de hiç bir zaman temsilcisi olduğu derneğin Uygurlar`a yapılan zulümleri görmeşlikten gelemeyeceğini, ama bazen bilgi almakta zorlandıklarını, bu nedenle de sayın Kaharman beyden yardım beklediklerini söylemiştir. Dünya Uygur Kurultayı temsilcisi böyle yaklaşıma göre çok memnun olduklarını, her türlü bilgi sağlamaya hazır olduklarını dile getirmiş ve sonuçta taraflar bu yönde birlikte çalışma kararı almışlardır.

Dernek temsilcimizin görüşmelerinden biri de Özbekistan`daki Uluslararası Ortatürk-Anatürk Dili Enstitüsü Başkanı, Uluslararası Enformatizasyon Akademisi Akademisyeni, Profesor Doktor sayın Bahtiyar Karimov`la gerçekleşmiştir. Bahtiyar bey ortak Türk dili çalışmalarından bahsederek bu yönde kazandığı uğurların altını çizmiş, Ortatürk Dili konsepti hakkında bilgi vermiştir. Aynı zamanda Türk devlet ve topluluklarının biraraya gelerek hiç vakit kaybetmeden ortak dil meselesini çözmesinin Türk Dünyası`nın birliğine çok faydalı olacağına inandığını dile getiren sayın Bahtiyar bey bununla bağlı Yedi Devlet Bir Millet Derneğinin her türlü adımlarını taktir ettiklerini bildirmiştir.

Azer Hasret konferans katılımcılarından olan Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı, Uluslararası İnsan Hakları Avrasya Federasyonu Genel Sekreteri sayın Abdullah Buksur`la Türk Dünyası`nda insan hakları ile bağlı meseleleri konu edinmiştir. Konuşmalar sonucu taraflar temel insan hakkını arayan tüm Türk devlet ve topluluklarındaki soydaşlarımıza devamlı destek verilmesi gerektiği konusunda fikir birliğine varmışlardır.

Yukarıdakilerin yanısıra Azer Hasret Almatı`daki Ahıska Müzesi Yöneticisi Sona Ulfanova, Altınbek Sarsenbayulı Fonu Başkanı Aydos Sarım, Almatı Uygur Kültür Merkezi Başkanı Karlen Mahpirov, Yakutiya-Saha Cumhuriyeti`nin temsilcisi Yarustan (Valeriy) Lukovtsev, “Tenglik” Kumık Halk Hareketi Başkanı Salav Aliyev ve başka temsilcilerle ayrı ayrı görüşmeler yaparak bilgi alış verişinde bulunmuştur.

Dernek temsilcimiz konferans sonrası Almatı`daki Uygur Milli Tiyatrosu`nda düzenlenen Uygur konserini de izlemiştir.

Qaynaq: YediDevletBirMillet.org.tr

Oxunma sayı: 6124
Share