Yedi Devlet Bir Millet Derneği Yetkilisinin Azerbaycan Temasları

Geçən hafta Yedi Devlet Bir Millet Kültür ve Dayanışma Derneği Türk Cumhuriyetleri Baş Temsilcisi Azer Hasret Azerbaycan`da bazı sivil toplum örgütleri ve parti yetkilileri ile temaslarda bulundu. Temaslar sırasında derneğin kurulma amacı ve görmeği planladığı işler hakkında bilgi veren Azer Hasret görüşdüğü kişilerin bu yönde göre bileceği işler hakkında da bilgi edindi.

İlk görüş Ümit Partisi Meclis Başkanı Enver Ağazade ile gerçekleşti. Sayın Ağazade ile görüşmede taraflar Türk Dünyasının daha da yaklaşabilmesi için nelerin yapılabileceği konusunda fikir alış-verişinde bulundular. Azer Hasret Enver Ağazade`den hem partisi içinde, hem de genel olarak Azerbaycan çapında Bağmsız Türk Devletleri Birliğinin kurulması için kamuoyu oluşturulmasına yardımcı olmalarını istedi. Enver Ağazade de kendi sırasında partisinin aslında Türk Dünyasının birliği ve beraberliği için her zaman çalışmalarda bulunduğunu, bunun için gerekeni yapmaya hazır olduğunu dile getirdi. Görüşme sonunda karara alındı ki, temaslar sürdürülsün ve karşılıklı olarak Türk Dünyasının ortak çıkarlarına hizmet alanında işbirliği devam ettirilsin.

Hafta arzında gerçekleşen daha bir görüşme Türk Dünyası Gençler Birliği Başkan Yardımcısı ve Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkanı Ekber Goşalı ile oldu. Bu görüşme sırasında da dernekle ilgili bilgi veren Azer Hasret Ekber beyden temsil ettiği teşkilatların çalışmaları ile bağlı bilgi edindi. Her iki taraf aslında amaçlarının aynı olduğunu, her türlü çalışmaların Türk Dünyasının birliğine yönelik olduğunu dile getirdi. Ekber Goşalı Türk Dünyasının birleşmesi için en önemli şartlardan birinin ortak Türkçe olması üzerinde durduklarını söyledi. Aynı zamanda o, artık farklı Türkçe ağızlarından olan kitap, makale ve başkalarını hiç bir çeviri yapmadan yayınladıklarını, bunun da çok ilgi gördüğünü söyledi. Aynı zamanda o, önümüzdeki Ağustos ayında Kırım`da Türk Halkları Kongresi`nin kurulması amacı ile bir toplantı yapılacağı hakkında bilgi verdi. Bundan ilave Yedi Devlet Bir Millet Kültür ve Dayanışma Derneği ile birlikte temsilcisi olduğu kurumların birge işler görebileceğini de dile getirdi. Sonda taraflar işbirliğinin kurulabilmesi için sürekli bilgi alış-verişinde bulunulması konusunda karara vardılar.

Önümüzdeki hafta süresince bu tür temasların başka kurumlarla da gerçekleşmesi öngörülüyor.

Qaynaq: Yalquzaq

Oxunma sayı: 5654
Share