Dernek Yetkilisinin Azerbaycan Temasları Sürüyor

Geçen hafta arzında Yedi Devlet Bir Millet Kültür ve Dayanışma Derneği Türk Cumhuriyetleri Baş Temsilcisi Azer Hasret`in Azerbaycan`daki temasları devam etmiştir. Tanıtma amaçlı temaslar sırasında bazı gazete yetkilileri ve sivil toplum örgütü başkanları ile görüşler yapılmıştır.

Bu sıradan ilk görüş Jurnalist Araştırmaları Merkezi başkanı Seymur Verdizade ile gerçekleşmiştir. Azer Hasret sayın Verdizade`ye Dernekle ilgili bilgi vermiş, ondan Bağımsız Türk Devletleri Birliğinin kurulmasında kamuoyu oluşturulması için yapabileceklerini sormuştur. Seymur Verdizade kendisinin de aynı fikirleri paylaştığını, teşkilatı ve qrupları ile birlikte gereken her türlü çalışmalara katılmaya hazır olduklarını söylemiştir.

Bu sıradan daha bir görüş Bakü`de basılan haftalık Reyting gazetesi sahibi ve baş editörü Afig Mirzebeyli ile olmuştur. Afig bey de aynen milliyetçi bir kişiliğe sahip olduklarını, Türk Devlet ve Topluluklarının biraraya gelmesi, yaklaşması ve entegrasyonu için her türlü çalışma ve katkılara, en azından kamuoyu oluşturulması için çalışmalara hazır olduklarını bildirmiştir.

Hafta arzında gerçekleşen üçüncü görüş Gazeteciler Sendikası başkanı, Azerbaycan Basın Konseyi başkan yardımcısı ve Basına Devlet Desteyi Fonu Denetim Kurulu üyesi Müşfig Aleskerli ile olmuştur. Bu görüşte de aynı fikirler paylaşılmış, Türk Dünyasının birlik ve beraberliği için gerekenlerin yapılmasında ortak fikre varılmıştır.

Haftanın daha bir görüşmesi Azerbaycan`ın şu an için en etkin haber ajansı haline gelmiş APA genel direktörü Vüsale Mahirkızı ile gerçekleşmiştir. Azer Hasret dernekle ilgili bilgi vermiş, Bağımsız Türk Devletleri Birliği kurulmasında Azerbaycan basınının oynaya bileceği role verdikleri önemi dile getirmiştir. Kendi sırasında Vüsale hanım Azerbaycan devletinin ve Azerbaycan halkının çıkarları ile ters düşmeyen, bilakis devletin faydası için olan her türlü faaliyetlere açık olduklarını bildirmiştir.

Haftanın görüşlerini Azerbaycan`ın en büyük ve en etkin gazetesi Yeni Müsavat`ın baş editörü Rauf Arifoğlu (resimde) ile buluşma kapatmıştır. Gazetenin ofisinde gerçekleşen görüşmede Yedi Devlet Bir Millet Kültür ve Dayanışma Derneği hakkında bilgi verilmiş, Türk Dünyasının ortak çıkarları konusunda bilgi alış-verişi yapılmıştır. Milliyetçi kimliği ile tanınan Rauf bey böyle bir derneğin kurulmasına çok sevindiğini, milletin birlik ve beraberliğine hizmet eden her türlü faaliyetlere her zaman hazır olduklarını bildirmiştir. Sonda derneğin faaliyetlerine gazetede yer verilmesi kararına varılmıştır.

İlave edelim ki, daha önceki hafta arzında da Azer Hasret`in bu türden olan bazı görüşmeleri gerçekleşmişti. Görüşmeler Ümit Partisi Meclis Başkanı Enver Ağazade ve Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkanı ve Dünya Türk Gençleri Birliği Başkan Yardımcısı Ekber Goşalı ile gerçekleşmişti. Önümüzdeki hafta boyunca bu tür görüşmeler devam edecektir.

Qaynaq: Yedi Devlet Bir Millet

Oxunma sayı: 5247
Share