Azerbaycan Temasları Uğurlu Bir Şekilde Devam Ediyor

Geçen hafta boyunca Yedi Devlet Bir Millet Kültür ve Dayanışma Derneği Türk Cumhuriyetleri Baş Temsilcisi Azer Hasret`in Azerbaycan`daki temasları uğurlu bir şekilde devam etmiştir. Azer Hasret bazı kişilerle görüşerek derneği tanıtmış, işbirliği imkanları ile bağlı fikir alış-verişinde bulunmuştur.

Azerbaycan Milli Meclisi`nde bağımsız milletvekili Ekrem Abdullayev`le gerçekleşen ilk görüşte Türk Dünyası`nın ortak sorunları ile bağlı sohbetler edilmiş, Azerbaycan milletvekillerinin bu konuda fikirleri hakkında bilgi edinmiştir. Ekrem bey Azer Hasret`e Türk Dünyası gençlik teşkilatları ile ilişkileri, halklarımız arasında ilişkilerin daha da ileri götürülebilmesi için yapmaya çalıştıkları işler hakkında bilgi vermiştir. Derneğin faaliyetleri hakkında bilgi edindikten sonra o, hem kendi adına, hem de bağlı olduğu kurumlar adına böyle bir çalışmayı beğendiklerini, ileride birge faaliyetlerin yapılabileceğini söylemiştir. Aynı zamanda, Ekrem bey hükümetin de Türk Dünyası`nın bir araya gelmesi meselesinde duyarlı olduğunu dile getirmiştir.

Haftanın ikinci görüşmesi Azerbaycan`daki Ermenişinaslık Merkezi başkanı Gafar Çakmaklı ile olmuştur. Gafar bey her zaman Türk Dünyası`nın entegrasyonu ve birlik oluşturulması meselelerinde çalıştıklarını, derneğin ona vereceği her hangi bir görevi üstlenmeye hazır olduğunu bildirmiştir. Azer Hasret`in dernekle bağlı geniş bilgisini dinledikten sonra o, tek güç olarak derneğin ortaya çıkmaya çaba göstermesini doğru bulduğunu da söylemiştir. Aynı zamanda o, Özbekistan ve Kazakistan konusunda da bazı yardımlarının dokunabileceyini, bunun için o ülkelerdeki bağları ile irtibata geçmeye hazır olduğunu demiştir.

Daha bir görüşme Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Tarih Enstitüsü çalışanı Dilaver Azimli ile olmuştur. Dilaver Azimli dernekle ilgili Azerbaycan basınında yer alan haberleri okuduktan sonra buna çok sevindiklerini, arkadaşları ile birlikte derneğin faaliyetlerine katılma kararı verdiklerini söylemiştir. O, Türk Dünyası`nın bir birlik oluşturması için geç kalındığını bile dile getirerek en azından şimdilik yedi bağımsız Türk devletinin birlik oluşturması için çabaların daha da hızlandırılmasının faydalı olabileceğini söylemiştir. Ardından, Dilaver bey dernekle bağlı istenilen görevi üstlenmeye hazır olduğunu, artı derneğin Orta Asya ve başka Türk toplulukları ile bağlarının oluşturulmasında katkılarının olabileceğinin altını çizmiştir.

Önümüzdeki hafta boyunca temsilcinin Azerbaycan temasları devam edecektir.

Hatırlatalım ki, daha önceki haftalar boyunca da Azer Hasret bir kaç faydalı görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmeler Ümit Partisi Meclis Başkanı Enver Ağazade, Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkanı ve Dünya Türk Gençleri Birliği Başkan Yardımcısı Ekber Goşalı, Jurnalist Araştırmaları Merkezi başkanı Seymur Verdizade, haftalık Reyting gazetesi sahibi ve baş editörü Afig Mirzebeyli, Gazeteciler Sendikası başkanı, Azerbaycan Basın Konseyi başkan yardımcısı ve Basına Devlet Desteyi Fonu Denetim Kurulu üyesi Müşfig Aleskerli, APA genel direktörü Vüsale Mahirkızı, Yeni Müsavat gazetesi baş editörü Rauf Arifoğlu ile gerçekleşmişti.

Qaynaq: Yalquzaq.com

Oxunma sayı: 5494
Share