Uluslararası Avrasya Basın Fonu`nu Ziyaret

Yedi Devlet – Bir Millet Kültür ve Dayanışma Derneği Türk Cumhuriyetleri Baş Temsilcisi Sayın Azer Hasret Bakü`de Uluslararası Avrasya Basın Fonu`nu ziyaret ederek kurumun başkanı, Medyanın Gelişmesine Devlet Desteği Fonu Gözetim Konseyi başkanı ve Azerbaycan Basın Konseyi Başkan Yardımcısı Sayın Umud Rahimoğlu`yla bir görüşme yaptı. Görüşme sırasında dernekle bağlı bilgi veren temsilci Sayın Umud Rahimoğlu`ya kurumun başkanı Sayın İbrahim Demirtaş`ın selamlarını da iletti.

Yedi bağımsız Türk devletinin Bağımsız Türk Devletleri Birliği çatısı altında birleşmesi için vatandaş teşebbüsü ileri sürdüklerini dile getiren Sayın Azer Hasret bunun en kısa zamanda gerçekleşebilmesi için geniş devlet ve sivil toplum desteğinin gerektiğinin altını çizdi.

Sayın Rahimoğlu bağımsız Türk devletlerini bir zamanlar sık-sık ziyaret ettiğini ve her zaman bu devletlerin daha sıkı bir şekilde işbirliğinin gerektiğine inandığını bildirdi. “Benim her zamanki isteğim bağımsız Türk devletlerinin mutlakâ bir arada olması, ortaklaşa sorunlarımızı çözmek için çaba harcaması olmuştur. İster Orta Asya`da, isterse de Türkiye ve Kuzey Kıbrıs`ta yaşayan kardeşlerimizi her zaman kendi milletim sanmışımdır. Bana göre Türk dünyasının her tarafındaki sorunlar yalnız kendi bölgesine değil, tüm Türk dünyasına aittir”, – diye Sayın Rahimoğlu söyledi.

Yedi Devlet – Bir Millet Kültür ve Dayanışma Derneği`nin çalışmalarını taktir ettiklerini, derneğin kendisini duyurduğu andan onun faaliyetlerini merakla izlediklerini dile getiren Sayın Rahimoğlu böyle bir kuruluşla işbirliğinden de memnun olacaklarını dedi. “Bağımsız Türk Devletleri Birliği kurulması gibi kutsal bir amaca hizmet eden her türlü yasal kuruluşla her zaman ortak çalışmalara hazırız” söyleyen Sayın Rahimoğlu, temasların devam ettirilmesi ve işbirliği için ortak noktaların belirlenmesini arzu ettiklerinin da altını çizdi.

Görüşmenin sonunda taraflar hatıra fotografı da çektirdiler.

Qaynaq: Yedi Devlet Bir Millet

Oxunma sayı: 3600
Share