DAK Gençler Teşkilatı Başkanıyla Görüşme

03 Şubat 2010 tarihinde “Yedi Devlet – Bir Millet” Kültür ve Dayanışma Derneği Türk Cumhuriyetleri Baş Temsilcisi Sayın Azer Hasret Dünya Azerbaycanlıları Kongresi (DAK) Gençler Teşkilatı Başkanı, “Yeni Nefes+” gazetesinin kurucusu Sayın Seymur Hesenli`yi makamında ziyaret ederek bir görüşme gerçekleştirdi. İki saate kadar süren görüşme sırasında Türk Dünyası`nın ortak sorunları ele alındı, DAK gençleri ile “Yedi Devlet – Bir Millet” Kültür ve Dayanışma Derneği`nin nasıl bir işbirliği yapabileceği tartışıldı. İlk önce Sayın Hesenli`ye dernekle bağlı bilgi veren baş temsilci amacın şimdilik yedi bağımsız Türk devletinin katılımıyla Bağımsız Türk Devletleri Birliği kurulması olduğunun altını çizdi. Sayın Azer Hasret özellikle gençlerin çalışmalarına özen gösterdiklerini de ayrıca belirtti.

Sayın Seymur Hesenli teşkilatı ve gazetesi adına konuşarak “Yedi Devlet – Bir Millet” Kültür ve Dayanışma Derneği`nin çalışmalarını dikkatle izlediklerini ve bu türlü faaliyetleri taktir ettiklerini söyledi. “Bizim için önemli olan Türk Dünyası`nın ortak çıkarları yönünde çalışmalardır. DAK Gençler Teşkilatı olarak biz yalnız Güney ve Kuzey Azerbaycan için değil, tüm Türk Dünyası için çalışmalarda bulunmaktayız. O nedenle de sizin derneğinizin faaliyetleri her zaman dikkatimizi çekmektedir”, – diye Sayın Hesenli bildirdi.

Sayın Azer Hasret Sayın Seymur Hesenli`yi Baş Temsilcilik nezdinde kurulması öngörülen Konseyle bağlı da bilgilendirdi. Konseyin “Yedi Devlet – Bir Millet” Kültür ve Dayanışma Derneği`nin Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan`la bağlı faaliyetleri daha da hızlandırmak amacı ile kurulacağını dile getiren Sayın Hasret Sayın Hesenli`yi de burada yer almaya davet etti. Sayın Hesenli böyle bir davetten memnunluk duyduğunu ve bu işe seve seve gönül vermeye hazır olduğunu söyledi.

Sonda taraflar temasların devam ettirilmesine ve işbirliğinin gerçek raya oturtulması için çalışmalara karar verdiler.

Not: Dünya Azerbaycanlıları Kongresi yer yüzündeki tüm Azerbaycanlıların faydası için çalışan ve çok sayıda ülkelerde temsilcilikleri bulunan etkin bir teşkilattır. Teşkilatın üyeleri Güney ve Kuzey Azerbaycan, hem de yabancı ülkelerde yaşayan Azerbaycanlılardır.

Qaynaq: Yedi Devlet Bir Millet


Oxunma sayı: 8751
Share

1 Comment to "DAK Gençler Teşkilatı Başkanıyla Görüşme"

  1. METE HAN's Gravatar METE HAN
    2 April 2010 - 16:53 - 16:53 | Permalink

    BIR GECE ANSIZIN GELE BILIRIZ.TIT