BAGT Başkanıyla Görüşme

27 Şubat 2010 tarihinde “Yedi Devlet – Bir Millet” Kültür ve Dayanışma Derneği Türk Cumhuriyetleri baş temsilcisi Sayın Azer Hasret Bütöv Azerbaycan Gençler Teşkilatı (BAGT) başkanı Sayın Ruslan İzzetli ile bir görüşme gerçekleştirdi. Sayın İzzetli`nin talebi üzerine gerçekleşen ve iki saate kadar süren görüşmede baş temsilci BAGT başkanını dernekle bağlı bilgilendirdi. Kendilerinin Güney ve Kuzey Azerbaycan`ın birleşmesi için çalıştıklarının altını çizen Sayın İzzetli “Yedi Devlet – Bir Millet” Kültür ve Dayanışma Derneği`nin bu konudaki düşüncelerini almak, gelecekte hangi alanlarda işbirliği yapabileceklerini özellikle öğrenmek istediklerini söyledi. Yedi bağımsız Türk Devleti`nin katılımıyla Bağımsız Türk Devletleri Birliği kurulması için çaba harcadıklarını söyleyen Azer Hasret Güney Azerbaycan konusunda da duyarsız olmadıklarını vurguladı: “Biz dernek olarak Güney Azerbaycan torpaklarının da özgürlüğe kavuşması ve Azerbaycan`ın bütünleşmesini en doğru yol olarak bilmekteyiz”.

Kurumlar arasında işbirliğine gelince, Sayın Hasret bu konuda da hiç bir sakınca olmadığını söyleyerek, derneğin BAGT ile Azerbaycan ve diğer Türk Devlet ve Toplulukları`nın faydası için işbirliğine hazır olduğunun altını çizdi.

Sayın İzzetli kendi adına ve teşkilatı adına konuşarak faaliyetlerinde Güney ve Kuzey Azerbaycanla sınırlı kalmak istemediklerini, bilakis tüm Türk coğrafyasıyla ilgilenmek istediklerini söyledi. Bunun için “Yedi Devlet – Bir Millet” Kültür ve Dayanışma Derneği`nin özellikle de Orta Asya`daki bağlarından yararlanmak istediklerinin altını çizen Sayın İzzetli kendi teşkilatının şu an için oralarda temas eksikliğinin olduğunu belirtti. Sayın Hasret bu konuda yardımcı olabileceklerini, artık oluşmakta olan Orta Asya şebekesi aracılığı ile Azerbaycan gençlerini oradaki gençlerle bağlayabileceklerini söyledi.

Görüşme sonunda taraflar temasların devam ettirilmesi kararı alarak ayrıldılar.

Qaynaq: Yedi Devlet – Bir Millet

Oxunma sayı: 5290
Share